Jakie książki są określane mianem „białych kruków”?
Dodano: 2022-10-04„Białymi krukami” nazywane są unikalne egzemplarze książek – takie, które uchodzą za wyjątkowo rzadkie. Są to wydania trudno dostępne, a nawet takie, których na całym świecie jest zaledwie kilka egzemplarzy. Bibliografowie często poszukują wydań sprzed XIX wieku, które zachowały unikalne ręczne zdobienia i kunsztowne oprawy. Był to okres, kiedy jeszcze proces wydawniczy długo trwał, a więc nakłady były niskie.
Wartość książki podnoszą dedykacje i podpisy, a nawet notatki. Mianem „białych kruków” określa się na przykład:
- Pierwodruk Pana Tadeusza Adama Mickiewicza z 1984 roku
- Trzytomowe wydanie Polska – jej dzieje i kultura z lat międzywojennych
- Pierwsze wydanie książki Harry Potter i kamień filozoficzny
„Białym krukiem” może być także książka przedstawiająca szczególną wartość ze względu na treść lub powiązania z ważnymi wydarzeniami oraz egzemplarz wydany w niewielkim nakładzie. Dla wielu osób „białe kruki” to inwestycja, która może przynieść niemały zysk — najrzadsze egzemplarze na aukcjach internetowych osiągają zawrotne sumy. Nie brakuje bowiem pasjonatów, którzy poświęcają się tworzeniu własnych unikatowych kolekcji.
Gdzie szukać „białych kruków”?
Bibliofile rzadkich egzemplarzy szukają nie tylko na aukcjach internetowych – prawdziwe perełki znaleźć można bowiem także w dobrym antykwariacie podręczników online. W odróżnieniu od stacjonarnych punktów internetowe skupy książek mają dostęp do większej liczby ciekawych tytułów i większy zakres działania, znacznie wykraczający poza rynek lokalny.
Stare książki bardzo często przekazywane są z rąk do rąk jako pamiątka rodzinna, ale także leżą na pólkach i nie przedstawiają dla właścicieli żadnych wartości. Może się jednak okazać, że publikacja cieszy się sporym zainteresowaniem bibliofilów – warto zatem wycenić egzemplarz w antykwariacie internetowym.