Co trzeba sprawdzić, kupując używane podręczniki? Wskazówki

Na co zwracać uwagę, kupując podręczniki „z drugiej ręki”?

Za zakupem używanych podręczników przemawia wiele korzyści. Przede wszystkim są one zdecydowanie tańsze niż nowe, więc można sporo zaoszczędzić. Ma to istotne znaczenie, gdy trzeba skompletować całą wyprawkę lub nabyć wyjątkowo drogą pozycję. Jest to również ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu osób również jest ważne. Przedmioty „z drugiej ręki” są coraz bardziej doceniane właśnie ze względu na dobro środowiska naturalnego. Wiele osób obawia się jednak, że podręczniki po poprzednim właścicielu będą mocno zniszczone, co może znacznie utrudnić ich późniejsze użytkowanie. Jest to całkowicie zrozumiałe i uzasadnione. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na 3 podstawowe rzeczy, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

3 główne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie używanych podręczników

  1. Wybieraj używane podręczniki ze sprawdzonego źródła. Tak naprawdę jest to podstawa udanych zakupów. W przypadku podręczników istnieje co najmniej kilka możliwości. Przede wszystkim można je nabyć od znajomych, którzy ich już nie potrzebują. Oprócz tego istnieje kilka innych opcji, w tym przede wszystkim punkty i antykwariaty stacjonarne czy kiermasze szkolne. Obecnie coraz więcej osób decyduje się jednak na zakup książek w internecie. W tym przypadku również mamy wiele opcji, w tym m.in. portale społecznościowe czy serwisy aukcyjne. W sieci oferta jest zdecydowanie bardziej bogata i urozmaicona — często tylko w ten sposób można nabyć trudno dostępne pozycje. Jednak w tym przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż może się okazać, że w opublikowanym ogłoszeniu nie uwzględniono prawdziwych informacji na temat stanu faktycznego książki czy jego roku wydania. W konsekwencji można otrzymać podręcznik zniszczony, niekompletny lub nieaktualny. Dlatego właśnie zawsze warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Dlatego właśnie w internecie działają Mobilne Podręczniki, czyli antykwariat online, w którym można zamówić podręczniki szkolne nowe i używane — zawsze sprawdzone, dokładnie opisane i zgodne z potrzebami ucznia. W ofercie dostępne są wyłącznie pozycje w dobrym stanie, które nadają się do dalszego użytkowania.
  2. Zwracaj uwagę na stan fizyczny podręczników. Kupując używane podręczniki ze sprawdzonego źródła, raczej nie powinieneś być narażony na przykre niespodzianki. Jeśli jednak decydujesz się na zakup od osób prywatnych, szczególnie w internecie, musisz starać się zweryfikować stan fizyczny książki na tyle, na ile jest to możliwe. Podręcznik z wytrawnymi stronami, mocno poplamiony i zniszczony może utrudnić, a wręcz uniemożliwić ci naukę.
  3. Zweryfikuj tytuł, autora i rok wydania. Staraj się dokładnie sprawdzić autora, rok wydania i tytuł podręcznika. Czasami drobne niuanse w nazwie rok wydania mogą mieć bezpośredni wpływ na zawartość danej pozycji.