Masz niepotrzebne książki? Dowiedz się, co możesz z nimi zrobić

Co zrobić z niepotrzebnymi książkami?

Każdy z nas posiada w mieszkaniu wiele przeczytanych i niepotrzebnych już książek. Jeśli są to wartościowe egzemplarze, na których szczególnie Ci zależy, zapewne będziesz chciał je zatrzymać. Niestety nie wszystkie posiadane lektury mają dla nas wartość. Większość z nich zalega bezużytecznie na półce, a nasza aktywność w stosunku do nich ogranicza się wyłącznie do regularnego przecierania kurzu. Nie każdy dysponuje też miejscem na stworzenie biblioteczki, co dodatkowo generuje problem z przechowywaniem. W tym wpisie podzielimy się kilkoma pomysłami na to, co zrobić z niepotrzebnymi już książkami, w tym przede wszystkim z dość problematycznymi podręcznikami.

Gdzie oddać niepotrzebne książki? 5 pomysłów

  1. Rodzina lub znajomi. Jeśli posiadasz książki, które dla Ciebie z różnych powodów są nieciekawe, być może ktoś z Twoich znajomych lub rodziny żywo się nimi zainteresuje. Ty możesz nie być fanem kryminałów, ale twoja koleżanka z pracy może zaczytywać się w historiach opisywanych przez Agatę Christie. Jeżeli więc w kręgu twoich znajomości są jacyś mole książkowi, być może chętnie przyjmą książki, które dla ciebie są już bezużyteczne.
  2. Wymiana książekJest to doskonała okazja dla tych, którzy chcą pozbyć się przeczytanych książek, ale równie chętnie oddadzą się przyjemności zgłębienia innej lektury. Jeśli więc chcesz nieco odświeżyć swój księgozbiór, oddaj komuś posiadane egzemplarze, a zyskać coś zupełnie nowego. Akcje tego rodzaju, określane często jako bookcrossing, organizowane są przy okazji różnorodnych wydarzeń kulturalnych, a także w restauracjach, domach kultury, centrach handlowych, a nawet parkach.
  3. Różnorodne zbiórki książkowe. Najczęściej są to oddolne akcje organizowane przez osoby prywatne, blogerów czy członków różnorodnych organizacji. Książki zbierane bywają na różne szczytne cele.
  4. Biblioteka. Jest to zwykle pierwszy pomysł, jaki przychodzi do głowy osobom, które chcą oddać niepotrzebne książki. Pamiętaj jednak, że nie każda biblioteka przyjmuje książki. Niekiedy oddasz tam tylko wybrane egzemplarze. Warto zapytać o taką możliwość, jednak trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze będzie to pewny sposób na pozbycie się niepotrzebnych lektur.
  5. Szpitale, hospicja, domy dziecka, cele charytatywne itp. Wiele placówek, szczególnie tych, w których przebywają dzieci i młodzież, jest otwarta na dary w postaci książek. Jeśli więc w Twojej okolicy działają tego rodzaju instytucje, a Ty posiadasz ciekawe egzemplarze, możesz wystąpić z propozycją oddania swoich książek.

Problematyczne podręczniki szkolne i akademickie — co z nimi zrobić?

O ile z oddaniem literatury zachowanej w dobrym stanie nie powinieneś mieć większego problemu, o tyle podręczniki mogą okazać się nieco bardziej problematyczne. Ich zakup zwykle wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego zupełnie nieopłacalnie jest ich przechowywanie czy tym bardziej wyrzucane. Jeśli więc jesteś posiadaczem podręczników akademickich, zawodowych lub szkolnych (np. chemii, języka polskiego, fizyki, biologii), a także książek do języków obcych, skorzystaj z naszej oferty. Skupujemy podręczniki online, dlatego też możesz je sprzedać nawet bez wychodzenia z domu. Jest to doskonały sposób, aby pozbyć się niepotrzebnych egzemplarzy i odzyskać część poświęconych na nie nakładów finansowych.

Cały proces sprzedaży podręczników online jest banalnie prosty i bezpieczny. Wystarczy, że uzupełnisz formularz kontaktowy wraz ze zdjęciem podręcznika, zaakceptujesz naszą wycenę, wydrukujesz list przewozowy i przesyłkę, a uzyskasz zapłatę na wskazany numer konta bankowego. Zapraszamy do skorzystania z usług naszego antykwariatu internetowego!